Alanyurt, Tokat ilinin Sulusaray ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ 1877-1878 OSMANLI-RUS SAVAŞINA DAYANMAKTADIR.93 HARBİ DİYE BİLİNEN BU SAVAŞTA ERZURUM,KARS VE ARDAHAN YÖRESİNDEN SAVAŞA KATILANLARIN GERİDE BIRAKTIĞI KADIN VE ÇOCUKLARININ DEVLET TARAFINDAN BURAYA YERLEŞTİRİLMESİYLE BAŞLAR.KÖYÜN YAKININA ÇADIR KURARAK YERLEŞEN ATALARIMIZ DAHA SONRA KÖYDE OTURAN RUMLARI KÖYDEN ÇIKARARAK KÖYÜ ALMIŞLAR VE KÖYÜN ADINI ALINANYURT KOYMUŞLAR.ZAMANLA BU İSİM ALANYURT´A DÖNÜŞMÜŞTÜR.BİLİNEN HİKAYESİ BUDUR.

Kültür

Bu köyün "içli kete"si meşhurdur.Eskiden bacalardan zembil sallayarak manilerle kete istenirmiş. Korabbas* namındaki tarihi kişi buranın ilerigelenlerindenmiş hayatın tabii seyrine zıt yalan,hile,dolandırma gibi bir hadise kendine ulaştığında çorabının birini çıkarmışsa diğerini çıkarmadan şıçrar kalkar kimdemiş nerede yi öğrenip atına atlar oraya varır yerinde yoksa olduğu yere kadar gider yüzleşir hatalıysa kamçısıyla cezasını verip eve gelir diğer çorabını çıkarıp abdest alırmış.

  • Abbas Seril:Muharrem Çavuş(Seril),Rahmi Seril, Hüseyin ve Hasan Seril in babalar,O dönem de köyün Muhtarı ve ağasıdır.Mevla Rahmet eylesin..(Yazan:Korabbas oğlu Hasan oğlu F.S)

Coğrafya

Tokat iline 75 km, Sulusaray ilçesine 8 km uzaklıktadır.Ankaraya 350km Yozgat ve Sivasa 150km mesafededir.

İklim

HER NE KADAR KARADENİZ BÖLGESİNDE OLSA DA İÇ ANADOLUYA YAKINLIĞINDAN DOLAYI KARADENİZ İKLİMİ İLE KARASAL İKLİM ARASINDA GEÇİŞ İKLİMİ MEVCUTTUR.KIŞLARI SOĞUK BAHARLAR YAĞMURLU YAZLARI SICAK GEÇER.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 115
2000 120
1997 130

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ulaşım sorunu yoktur köyden her gün 2 minübüs ilçeye ve ile gitmektedir.ayrıca köyde korsan taksiler çalışmaktadır.üç şebeke istasyonununda yakınlığından dolayı cep telefonu kullanımı yaygındır.